„W więzieniu Kajfaszowym myślałeś o moim więzieniu - ofiarowałeś Bogu za mnie ... abyś mógł mi 1) wolność darować, 2) obrócić je na pożytek duszy, 3) nawrócić, 4) przyjść do mnie takim łaskawym, cierpliwym, wyrozumiałym, wyczekującym. I pozyskać mnie dla siebie" (ND, 185). Ten zapis w dzienniku błogosławionego Honorata miał miejsce 15 listopada 1900 roku w Nowym Mieście nad Pilicą. Obraz więzienia często pojawiał się w jego przymusowym odosobnieniu. Czuł się pojmany przez zaborcę jak Jezus pojmany w Ogrójcu, związany i zaprowadzony do więzienia arcykapłana Kajfasza O 18,12).
Z Kroniki życia i twórczości Honorata Koźmińskiego wynika, iż najważniejsze momenty jego życiorysu rozgrywały się w więzieniu. Od warszawskiej Cytadeli, która stała się miejscem jego nawrócenia, poprzez Zakroczym i Nowe Miasto nad Pilicą, klasztory zamienione przez zaborcę na więzienie ojca Honorata, w którym narodziła się idea ukrytych wspólnot apostolskich. Jako więzień sumienia skazany wraz ze współbraćmi
na dożywocie, stał się z własnego wyboru „więźniem konfesjonału"; w specjalnie zaprojektowanym przez siebie konfesjonale chroniącym go od carskich szpicli obserwujących w kościele tłumy penitentów, każdego dnia przez wiele godzin przyjmował w imieniu Ojca córki i synów marnotrawnych.
Katolicka hagiografia posiada osobny dział błogosławionych i świętych, których życie heroiczne przebiegało za różnorodnymi murami odosobnienia. Wielką liczbę tworzą męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale jeszcze większą wypełniają męczennicy XX wieku, oddający życie za wiarę w więzieniach i katowniach nazistowskich i bolszewickich.
Heroizm błogosławionego Honorata wpisany jest w męczeństwo narodu polskiego pozbawionego wolności i niepodległości. Heroizm zaś Honorata wspiera duchowo ofiara znanego mu błogosławionego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895).
Czy widziałeś, błogosławiony Honoracie, będąc sam uwięziony, swoich kapucyńskich współbraci, zamordowanych w hitlerowskim obozie koncentracyjnym, zaliczonych przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku w poczet męczenników? Czy widziałeś męczeństwo ojca Henryka Krzysztofika, brata Symforiana Duckiego, ojca Aniceta Koplińskiego, ojca Floriana Stępniaka i brata Fidelisa Chojnackiego?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz